poniedziałek, 28 marca 2011

styl 1937 - na dobry początek

Modernizm od jakiegoś czasu stał się modny. Portale typu bryla.pl zamieszczają przykłady głównie z Warszawy i Gdyni.... a mnie wciąż korci, żeby przypomnieć o ładnych ŁÓDZKICH budynkach modernistycznych.

Na początek modernizm "skomercjalizowany" czyli "styl 1937". Plac Komuny Paryskiej i dwa przykłady - kamienica Jakuba Lando i sąsiadująca z nią willa Mieczysława Neufelda (obecnie przedszkole). Opisy podaję za Krzysztofem Stefańskim "Atlas Architektury Dawnej Łodzi":

KAMIENICA JAKUBA LANDO - usytuowana prostopadle do ulicy Sienkiewicza z elewacją szczytową wychodzącą na ówczesny skwer (obecnie parking). 4 piętrowa, symetryczna bryła z prostokątnymi wykuszami i zaokrąglonymi balkonami wysuniętymi dynamicznie przed lico elewacji szczytowej. Klatka schodowa zaakcentowana wertykalnymi lizeniami i przeszkleniami biegnącymi przez wszystkie kondygnacje. Elewacje, z rozmieszczonymi regularnie dużymi prostokątnymi oknami pokryte są tynkiem podzielonym na prostokątne pola.


świetne są te przeszklone wykusze - mieszkania musza być przyjemnie słoneczne...WILLA MIECZYSŁAWA NEUFELDA - piętrowa willa na planie prostokąta z dodatkową kondygnacją użytkowego poddasza. zgeometryzowana bryła budynku o płaskim dachu i oszczeędna architektura elewacji z dużymi oknami urozmaicona została płaskim wykuszem i balkonem od strony zachodniej. Cokół wyrużniony rustyką, reszta oblicowana piaskowcem. Pierwotnie mieściła dwa odrębne mieszkania - na parterze i piętrze. Obecnie - przedszkole.


elegancja i szlachetna prostota...


w tym budynku sczególnie cenię poddasze - z niezliczonymi oknami. kiedyś marzyłam, by tam zamieszkać...


....lubię też ten dach nad nieużywaną od lat furtką...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz